‘Uyutun, o engelli kedi. Yaşamasının anlamı yok’ denilen ‘Umut’ 10 yaşında

Osmaniye’de 2014’te ön bacakları dibinden kesilmiş ve arka ayağı yaralı halde bulunan kedi ‘Umut’ tedavi için Ankara’ya gönderildi. ‘Umut’, Ankara Kedi Hastanesi’ndeki uzun tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu. 

Hastanenin Veteriner Başhekimi Tarkan Özçetin’in himayesine aldığı ‘Umut’a, her anına tanıklık eden veteriner hekimlerle birlikte 10’uncu yaş günü kutlaması yapıldı. 

‘Umut’un yeni yaşı, artık evi olan hastanede mumların dikildiği yaş mamadan pasta ile kutlandı. 

Özçetin, 10 yıl önce bir kedinin 2 ön bacağının kökünden kesik halde tren raylarının yakınında bulunduğu haberiyle ‘Umut’ ile tanıştıklarını anlattı:

“Tren raylarının üstünde bir kedi, kesilen ayakları da kenara bırakılmış, çok dramatik ve üzücü bir haberdi. Osmaniye’deki imkanlar yeterli olmadığı için ‘Umut’u hastanemize naklettiler. Umut’un hayata tutunması için yoğun çaba verdik. Umutsuz bir vakaydı ama yaşama azmini görünce biz de ‘Umut’ ismini verdik.”

“BUNU SADİST RUHLU BİR VARLIK YAPTI”

‘Umut’un iddia edildiği gibi tren kazası sonucu 2 bacağını kaybettiğini düşünmediklerini ifade eden Özçetin, şunları söyledi: 

“Bir kedinin tren raylarında kalıp sadece iki ön ayağının kesilmesi bize inandırıcı gelmedi. Biraz araştırınca olayın gerçekten öyle olmadığı ortaya çıktı. ‘Umut’un tren kazasından dolayı bu duruma düşmediğini herkes biliyor. Bunu sadist ruhlu bir varlığın yaptığından neredeyse eminiz. Bunu yapan insanlar yarın çocuklara, güçsüzlere yapıyor. Keşke 10 yıl önce bu daha ciddiye alınsaydı da belki bugün yaşadığımız olayları daha az yaşardık.” 

Özçetin, ‘Umut’un Ankara’ya geldiğinde yaşam mücadelesi verdiğini, Osmaniye’de geçirdiği ameliyatların uygun şartlarda yapılmadığını, orada oyuncak arabadan geçici ayak takıldığını, Ankara’da geldiğinde ilk olarak o aparatı çıkardıklarını söyledi. 

Umut’a yürümesi için protez bacak yapıldığını ama ‘Umut’un bunları reddettiğini, sadece ilk adımlarını atarken kullandığını kaydeden Özçetin, ‘Umut’un zamanla arka ayaklarını kullanarak yürümeye başladığını aktardı. 

“UYUTUN DİYENLERE EN GÜZEL CEVABI UMUT VERİYOR”

Özçetin, 10 yıl önce bazı kişilerin ‘Umut’un uyutulmasını önerdiğini ancak tedaviye devam ettiklerini anlatarak, “Uyutun, o engelli kedi. Yaşamasının anlamı yok dendi. ‘Uyutun’ diyenlere en güzel cevabı 10 yıl sonra yine Umut veriyor” dedi. 

Hayvanların can taşıdığının unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Özçetin, hayvanların bazı uzuvlarını kaybetmesinin uyutma nedeni olmaması gerektiğini, hekimlerin de bunu en son çare olarak gördüğünü ifade etti. 

Özçetin, “Günümüzde teknoloji gelişti. Her canlının yaşamaya hakkı olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir problemin çözümünün ölüm olmaması lazım. Maalesef insanlar birbirlerini öldürerek, hayvan öldürerek bir takım şeylere çözüm bulacaklarını zannediyorlar. Bu geldiğimiz yüzyılda bunların olmaması en büyük dileğimiz” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir